Last update images today Diploma In Computer Science
Turner In Goal For U.S., Musah Takes Weah's Place
Check out all the fixtures, venues and kick-off times for Euro 2024 including the knockout bracket.
What is the Euro 2024 format?The 24 teams were drawn into six groups of four nations.
The group winners and runners-up will advance to the knockout rounds, along with the four best third-placed teams.
It is then a straight knockout tournament, with extra time and penalties if necessary. There will be a round of 16, quarterfinals, semifinals and a final.
The tournament is being hosted by Germany, with matches to be played in the cities of Berlin, Cologne, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Leipzig, Munich and Stuttgart.
Fixtures and bracketBRACKET - ROUND OF 16
Saturday, June 29 Switzerland 2-0 Italy (Berlin) Germany 2-0 Denmark (Dortmund)
Sunday, June 30 England 2-1 (AET) Slovakia (Gelsenkirchen) Spain 4-1 Georgia (Cologne)
Monday, July 1 France 1-0 Belgium (Düsseldorf) Portugal 0-0 (AET; pens 3-0) Slovenia (Frankfurt)
Tuesday, July 2 Romania vs. Netherlands (Munich; 6 p.m. local / midday ET) Austria vs. Turkey (Leipzig; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
BRACKET - QUARTERFINALS
Friday, July 5 45 - Spain vs. Germany (Stuttgart; 6 p.m. local / midday ET) 46 - Portugal vs. France (Hamburg; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
Saturday, July 6 48 - England vs. Switzerland (Düsseldorf; 6 p.m. local / midday ET) 47 - Romania or Netherlands vs. Austria or Turkey (Berlin; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
BRACKET - SEMIFINALS
Tuesday, July 9 49 - Spain or Germany vs. Portugal or France (Munich; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
Wednesday, July 10 50 - Winners of Match 47 vs. England or Switzerland (Dortmund; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
BRACKET - FINAL
Sunday, July 14 Winners of Match 49 vs. Winners of Match 50 (Berlin; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
GROUP STAGE
Friday, June 14 Group A: Germany 5-1 Scotland (Munich)
Saturday, June 15 Group A: Hungary 1-3 Switzerland (Cologne) Group B: Spain 3-0 Croatia (Berlin) Group B: Italy 2-1 Albania (Dortmund)
Sunday, June 16 Group D: Poland 1-2 Netherlands (Hamburg) Group C: Slovenia 1-1 Denmark (Stuttgart) Group C: Serbia 0-1 England (Gelsenkirchen)
Monday, June 17 Group E: Romania 3-0 Ukraine (Munich) Group E: Belgium 0-1 Slovakia (Frankfurt) Group D: Austria 0-1 France (Düsseldorf)
Tuesday, June 18 Group F: Turkey 3-1 Georgia (Dortmund) Group F: Portugal 2-1 Czechia (Leipzig)
Wednesday, June 19 Group B: Croatia 2-2 Albania (Hamburg) Group A: Germany 2-0 Hungary (Stuttgart) Group A: Scotland 1-1 Switzerland (Cologne)
Thursday, June 20 Group C: Slovenia 1-1 Serbia (Munich) Group C: Denmark 1-1 England (Frankfurt) Group B: Spain 1-0 Italy (Gelsenkirchen)
Friday, June 21 Group E: Slovakia 1-2 Ukraine (Düsseldorf) Group D: Poland 1-3 Austria (Berlin) Group D: Netherlands 0-0 France (Leipzig)
Saturday, June 22 Group F: Georgia 1-1 Czechia (Hamburg) Group F: Turkey 0-3 Portugal (Dortmund) Group E: Belgium 2-0 Romania (Cologne)
Sunday, June 23 Group A: Switzerland 1-1 Germany (Frankfurt) Group A: Scotland 0-1 Hungary (Stuttgart)
Monday, June 24 Group B: Albania 0-1 Spain (Düsseldorf) Group B: Croatia 1-1 Italy (Leipzig)
Tuesday, June 25 Group D: France 1-1 Poland (Dortmund) Group D: Netherlands 2-3 Austria (Berlin) Group C: England 0-0 Slovenia (Cologne) Group C: Denmark 0-0 Serbia (Munich)
Wednesday, June 26 Group E: Ukraine 0-0 Belgium (Stuttgart) Group E: Slovakia 1-1 Romania (Frankfurt) Group F: Czechia 1-2 Turkey (Hamburg) Group F: Georgia 2-0 Portugal (Gelsenkirchen)